Pasta węglowa do zębów

Czarna pasta do zębów i wszystko, co powinniście o niej wiedzieć

Dbanie o własne zęby jest absolutną podstawą – i to nie od dzisiaj. Nie ulega żadnej wątpliwości, że uśmiech jest czymś, dzięki czemu możemy zmienić sposób, w jaki postrzegają nas inni. Białe zęby to symbol świetnej aparycji i ogólnie pojętego dbania o siebie – właśnie dlatego warto o nie zadbać. Jedną z innowacji na rynku, które są w stanie nam to ułatwić, jest pasta węglowa do zębów – jej nazwa nie wynika wyłącznie z koloru. W tym artykule zamierzamy skupić się na tym, z czego wynika popularność owej pasty i czy jej stosowanie rzeczywiście jest w stanie przynieść wymierne efekty właśnie w kontekście białych zębów.

Czym jest czarna pasta?

Pasta węglowa do zębów powstała z myślą o osobach dbających o swoje zęby i chcących osiągnąć ich śnieżnobiały kolor (https://www.bee.pl/ecodenta-czarna-wybielajaca-pasta-do-zebow-100-ml_p7105.html). Swój czarny kolor, a także właściwości zawdzięcza aktywnemu węglowi, który posiada właściwości absorpcyjne. Za ich pośrednictwem jest w stanie pochłaniać, a w efekcie i usuwać przebarwienia z powierzchni zębów, dzięki czemu jesteśmy w stanie osiągnąć białość zębów. To jednak nie jedyne działanie aktywnego węgla – ten pomaga również w walce z nieświeżym oddechem, ale też z… próchnicą. Pozwala zapobiec namnażaniu się bakterii w jamie ustnej, a dzięki temu doprowadzić do lepszego stanu ogólnego uzębienia.

Pasta węglowa – czy rzeczywiście działa?

Sporną sprawą jest to, czy pasta węglowa do zębów rzeczywiście działa. Wszystko zależy tutaj głównie od konkretnego produktu – na rynku istnieje sporo producentów, każdy z których inaczej podchodzi do dodawania aktywnego węglu i łączenia go z innymi składnikami, które pozwolą paście być pastą nie tylko do wybielania, ale także po prostu do codziennego dbania o własne zęby. Należy jednak przy tym wszystkim pamiętać, że:

  • pasta węglowa do zębów działa tylko powierzchownie – choć pozwala pozbyć się osadu i przebarwień z zębów, nie wybieli ich – odsłoni jedynie ich naturalny kolor, który nie zawsze jest śnieżnobiały; wszystko zależy od konkretnego człowieka;
  • pasta nie zastępuje innych sposobów dbania o zęby – należy powiedzieć, że sama pasta nie wystarczy do tego, żeby zęby były idealnie białe; powinniśmy ograniczyć spożywanie kawy i palenie papierosów oraz zadbać o inne czynniki, które mogą wpłynąć na ich kolor;
  • nie musi się sprawdzić w każdym przypadku – tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, aktywny węgiel pozwoli usunąć przebarwienia, ale nie sprawi, że nasze zęby “pod nimi” będą bielsze.

Podsumowanie

Choć pasta węglowa do zębów powstała stosunkowo niedawno, ludzie od długiego czasu korzystają ze zbawiennych właściwości chłonnych aktywnego węgla. Jest najbardziej przystępnym, a także bardzo tanim sposobem na wybielenie zębów, ale nie w każdym przypadku się sprawdzi.

Background obraz autorstwa freepik - www.freepik.com